Akciové trhy v Európe stagnovali, v Japonsku klesli

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v utorok stagnovali pod vplyvom zmiešaných burzových údajov z USA.

Náladu investorov negatívne ovplyvnili šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann vyjadrením, že dlhová kríza v eurozóne napriek nedávnemu upokojeniu na trhoch neskončila, pričom upozornil aj na riziko v podobe sporov o štátny rozpočet v USA.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 ukončil obchodovanie na úrovni 1 194,02 bodu so stratou menej ako jeden bod oproti záveru z pondelka. Minulý týždeň index ukončil na štyriapolročnom maxime 1 197,73 bodu.

Obchodovanie na akciovom trhu v USA bolo v stredu zmiešané. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil iba minimálne o 0,02 %, uzatvoril však na novom maxime 14 450,06 bodu. Širší Standard & Poor’s 500 (S&P) klesol o 0,24 bodu na 1 552,48 bodu a technologický Nasdaq o 0,32 % na 3 242,32 bodu.

Burzu stiahli nadol najmä technologické firmy, keď za obchodovaním na širšom trhu zaostali aj finančné tituly. Akcie Apple klesli o 2,2 %. Agentúra Reuters citovala analytika, podľa ktorého existuje 25-percentná šanca, že tržby spoločnosti v aktuálnom kvartáli zaostanú za jej prognózami pre slabšie predaje telefónu iPhone. Akcie internetovej spoločnosti Google stratili 0,9 %.

Hlavný tokijský index Nikkei oslabil druhý deň v rade a stredajšie obchodovanie ukončil so stratou 0,6 % na úrovni 12 239,66 bodu. Širší Topix klesol o 0,4 % na 1 031,42 bodu. Investori po utorku pokračovali vo vyberaní ziskov po tom, čo akcie za predchádzajúcich osem dní rástli. Silnejší jen zasiahol exportérov ako Toyota Motor Corp. Canon a Panasonic, ktorých akcie klesli o 1 až 2,9 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...