Akciové trhy v Európe, USA aj v Japonsku posilnili

7.8.2012

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v pondelok uzavrel na najvyššej úrovni za viac ako štyri mesiace.

Trh smerom nahor potiahli akcie podnikov závislých od ekonomického cyklu vzhľadom na nádeje, že prídu nové opatrenia s cieľom pomôcť Španielsku a Taliansku.

Španielsky akciový trh, na ktorom sa niekoľko hodín neobchodovalo pre technické poruchy, posilnil o 4,4 % a taliansky index FTSE MIB si pripísal 1,5 %.

Dôvodom boli očakávania, že akékoľvek kroky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) na zníženie nákladov na požičiavanie si pomôžu ekonomike.

Paneurópsky index FTSEurofirst 300 stúpol o 0,4 % na úroveň 1 085,79 bodu, čiže sa dostal najvyššie od konca marca. Objem obchodov však zostával počas letnej dovolenkovej sezóny malý a v pondelok bol na úrovni 82 % 90-dňového priemeru.

USA na trojmesačnom maxime

Americký akciový trh v pondelok už druhý obchodovací deň po sebe uzavrel na trojmesačnom maxime. Pokračoval tak v minulotýždňovom raste v rámci nádeje na ďalšiu pomoc problémovej eurozóne. Nálada na španielskych a talianskych dlhopisových trhoch sa zlepšila.

Výnosy z dvojročných španielskych štátnych cenných papierov v pondelok klesli na úroveň 3,42 %, čo je necelá polovica v porovnaní s maximom zo záveru júla, kedy boli nad hranicou 7 %. Americký priemyselný index Dow Jones vzrástol o 0,16 % na 13 117,51 bodu, index Standard & Poor’s 500 posilnil o 0,23 % na 1 394,23 bodu a technologický Nasdaq si pripísal 0,74 % a uzavrel na úrovni 2 989,91 bodu.

Najviac sa darilo spoločnostiam podnikajúcim v oblasti ťažby a spracovania surovín. Firma Newmont Mining získala 3,3 % a spoločnosť U.S. Steel poskočila o 5,6 %.

Japonci čakajú na výsledky z Číny

Japonskému trhu sa v utorok darilo. Hlavný tokijský index Nikkei si pripísal 0,9 % a posilnil na 8 803,31 bodu.

Mnohí investori však zostávali opatrní pred tohtotýždňovým zasadaním japonskej centrálnej banky, na ktorom bude rozhodovať o svojej menovej politike.

Opatrní boli aj preto, že čakali na zverejnenie údajov o vývoji ekonomiky Číny, ktorá je najväčším exportným trhom Japonska.

Očakáva sa, že Bank of Japan menovú politiku nezmení, ale mohla by dôraznejšie upozorniť na oslabujúci globálny dopyt.

Širší index Topix v utorok získal 1,1 % a vzrástol na 743,70 bodu. Index je však stále o 4,5 % nižšie v porovnaní so svojím dvojmesačným maximom, na ktoré vzrástol 4. júla. Dôvodom sú obavy z krízy v eurozóne a zo spomaľujúceho sa globálneho rastu.