Akciové trhy v Európe, USA i Japonsku posilnili

15.11.2013

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh vo štvrtok posilnil. Podporili ho náznaky toho, že americký Federálny rezervný systém (Fed) sa pravdepodobne nebude ponáhľať s redukciou svojich stimulov.

Janet Yellenová, ktorú prezident Barack Obama nominoval na post šéfky Fed-u, totiž vyzvala na pokračovanie krokov zameraných na pomoc ekonomike. Jej vyjadrenie zmierilo obavy investorov, že Fed by mohol začať obmedzovať nákupy dlhopisov už v decembri alebo v januári.

Údaje, ktoré ukázali, že hrubý domáci produkt eurozóny v treťom štvrťroku posilnil o polovicu menej, ako sa očakávalo, trochu náladu zhoršili. Keďže však Európska centrálna banka je aktívna v oblasti stimulovania hospodárstva, správa o slabom ekonomickom raste nebola dostatočne negatívna na to, aby vymazala zisky akciového trhu.

Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel vyššie o 0,8 % na úrovni 1 294,27 bodu. Išlo o najväčší prírastok za mesiac.

Menová politika bude stále pokračovať

Americký akciový trh vo štvrtok tiež vzrástol. Indexy Dow Jones a S&P 500 uzavreli na nových maximách v reakcii na vyjadrenia nominantky na post šéfa Fed-u Janet Yellenovej, ktorá naznačila, že voľná menová politika centrálnej banky USA bude pokračovať dovtedy, kým ekonomika bude slabá.

Yellenová uviedla, že terajšie nákupy dlhopisov zo strany Fed-u „nemôžu pokračovať donekonečna“, ale odmietla predstavy, že súčasné ceny signalizujú podmienky pre vznik cenových bublín.

Priemyselný index Dow Jones stúpol o 0,35 % na 15 876,22 bodu, index Standard & Poor’s 500 posilnil o 0,48 % na 1 790,62 bodu a technologický Nasdaq vzrástol o 0,18 % na 3 972,74 bodu.

Darilo sa i Japoncom

Aj japonskému trhu sa darilo. Oslabenie jenu posunulo v piatok hlavný tokijský index Nikkei prvýkrát za šesť mesiacov nad hranicu 15 000 bodov. Nikkei dosiahol najlepší týždňový rast za štyri roky.

Japonský jen voči doláru klesol na dvojmesačné minimum 100,315 JPY/USD. Indexu Nikkei pomohlo aj to, že posilnili akcie finančných spoločností. Index vzrástol o 2 % na 15 165,92 bodu. Za celý týždeň si pripísal 7,7 %.

Od začiatku tohto roka Nikkei posilnil o 46 %. Ak si tento zisk udrží do konca roka, išlo by o najlepší ročný výkon indexu od roku 1972. Širší index Topix si v piatok pripísal 1,7 % a uzavrel na úrovni 1 239,04 bodu.