Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku posilnili

9.8.2012

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh sa v stredu priblížil k svoju štvormesačnému maximu, keďže posilnenie akcií ťažobných spoločností a bánk prevážilo nad oslabením automobilového a ropného sektora.

Paneurópsky index FTSEurofirst uzavrel vyššie o 0,2 % na úrovni 1 096,05 bodu, čím sa priblížil k svojmu tohtoročnému vrcholu, ktorý dosiahol v polovici marca.

Európske akcie posilňovali čiastočne pod vplyvom nádejí, že Európska centrálna banka (ECB) bude stimulovať ekonomiku, keďže jej šéf Mario Draghi minulý mesiac sľúbil urobiť všetko nevyhnutné na záchranu eura.

Britská banka Standard Chartered stúpla o 7,1 % po tom, ako po obvinení, že porušila americké sankcie voči Iránu, za predošlé dva dni stratila 22 %. Ťažobný sektor, ktorému sa minulý mesiac nedarilo, posilnil o 1,5 %. Napríklad akcie spoločnosti Rio Tinto zdraželi o 2,9 %.

USA zvrátili zlý začiatok

Všetky tri hlavné indexy amerického akciového trhu začali stredajšie obchodovanie oslabením, ale Dow Jones a Standard & Poor’s 500 neskôr posilnili. Smerom nahor trh posunuli firmy vyrábajúce spotrebné tovary a spoločnosti podnikajúce v oblasti zdravotníckej starostlivosti.

Priemyselný index Dow Jones stúpol o 0,05 % na 13 175,64 bodu, index S&P 500 vzrástol o 0,06 % na 1 402,22 bodu, ale technologický Nasdaq uzavrel nižšie o 0,15 % na úrovni 3 011,25 bodu.

„Predstava, že Európa sa zachráni pred kolapsom, jasne prispieva k tónu na trhu. Existuje pocit, že centrálne banky urobia všetko, čo je nevyhnutné s cieľom poskytnúť likviditu,“ povedal Jeff Mortimer zo spoločnosti BNY Mellon Wealth Management.

Japonsko rastie štvrtý deň v rade

Japonskému akciovému trhu sa darilo a vo štvrtok posilnil už štvrtý deň po sebe. Hlavný tokijský index Nikkei vzrástol o 1,1 % na 8 978,60 bodu a širší index Topix stúpol o 0,8 % na 751,84 bodu.

Analytici však uviedli, že rozhodnutie japonskej centrálnej banky neuvoľňovať svoju menovú politiku pravdepodobne nepodporí zrýchlenie rastu akciového indexu Nikkei.

Posilňovanie indexu zabrzdil aj pokles podniku Nikon Corp o 8,1 % po tom, ako tento výrobca fotoaparátov nečakane zredukoval svoju prognózu celoročného zisku. Nikon uviedol, že dôvodom je silný jen, ktorý poškodzuje príjmy z exportu. Firma Sanken Electric Co Ltd tiež oslabila, a to o 7,7 % po tom, ako informovala, že objednávky jej dcérskej spoločnosti v USA sa zmenšujú.