Akciové trhy v Európe a USA klesli, Japonsku sa darilo

2.8.2012

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v stredu posilnili. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 vzrástol o 0,5 % na 1068,20 bodu.

Obchodovanie charakterizovala slabšia aktivita pred štvrtkovým zasadnutím Európskej centrálnej banky (ECB), od ktorého si investori sľubujú nové opatrenia v boji proti dlhovej kríze.

Dohady, že ECB začne nakupovať dlhopisy Talianska a Španielska podporil jej šéf ECB Mario Draghi, keď minulý týždeň vyhlásil, že inštitúcia urobí pre záchranu eura všetko, čo bude v jej silách.

Americké akcie v stredu klesli po tom, čo tamojšia centrálna banka neponúkla nové opatrenia na stimuláciu ekonomiky.

Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,25 % na 12 976,13 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,29 % na 1375,32 b bodu, technologický Nasdaq si odpísal 0,66 % a uzatvoril na úrovni 2 920,21 bodu.

Americký Federálny rezervný systém (Fed) v stredu na záver svojho zasadania uviedol, že ekonomické zotavovanie zatiaľ v tomto roku stratilo dynamiku, ale neohlásil nový menový stimul, hoci signalizoval, že pripravené sú ďalšie nákupy dlhopisov.

Predstavitelia Fed-u ekonomiku krajiny označili za „trochu spomaľujúcu“ a zopakovali sklamanie z malého pokroku pri znižovaní miery nezamestnanosti, ktorá je na úrovni 8,2 %.

Akciové trhy v Japonsku vo štvrtok posilnili. Hlavný tokijský index Nikkei vzrástol o 0,1 % na 8 653,18 bodu, širší Topix si pripísal 0,4 % a uzatvoril na úrovni 732,98 bodu.

Investori sa zamerali na zlacnené akcie, ktoré v predchádzajúcich dňoch strácali po tom, čo výsledky viacerých firiem nenaplnili očakávania.

Posilnili napríklad akcie elektrotechnickej spoločnosti Sony Corp o 2,4 % alebo výrobcu automobilov Toyota Motor Corp o 1,3 %.