Akciové trhy v Európe a USA klesli, nedarilo sa ani Japonsku

NEW YORK 1. augusta (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v utorok oslabili. Nadol ich stlačili slabé výsledky viacerých bánk a pochybnosti o ďalších krokoch v boji proti dlhovej kríze.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol o 0,9 % na 1063,35 bodu.

Obchodníci a investori podľa agentúry Reuters poukazujú na nezhody vo vnútri menovej únie po tom, čo nemecký minister financií zopakoval, že nevidí dôvod, aby záchranný mechanizmus eurozóny (ESM) získal bankovú licenciu.

Možnosť, aby tzv. trvalý euroval získal prístup k úverom od Európskej centrálnej banky, podporuje viacero krajín na čele s Francúzskom.

Akciové trhy v USA v utorok klesli

Pozornosť investorov sa zameriava na výsledky zasadnutia americkej centrálnej banky (FED), ktorá má vo štvrtok informovať o stave ekonomiky a prípadných nových stimuloch na podporu hospodárskeho rastu.

Na trh pozitívne vplývali údaje o raste cien domov a zlepšení spotrebiteľskej dôvery.

Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,49 % na 13 008,68 bodu, širší Standard&Poor‘s 500 o 0,43 % na 1379,32 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 0,21 % a uzatvoril na úrovni 2939,52 bodu.

V technologickom sektore posilnili akcie spoločnosti Apple o 2,6 %, akcie internetovej sociálnej siete Facebook však klesli o 6,2 % a prepadli sa na nové dno 21,71 USD za kus.

Akcie firmy pokračujú v stratách od minulého týždňa, kedy zverejnila kvartálne výsledky, ktoré nenaplnili očakávania.

Japonsko zasiahli obavy z Číny

Japonský akciový trh v stredu po štyroch dňoch rastu taktiež oslabil.

Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,6 % na 8641,85 bodu.

Širší Topix si odpísal 0,9 % a uzatvoril na úrovni 729,78 bodu.

Exportérov zasiahli obavy zo spomalenia dopytu z Číny po tom, čo tamojší index nákupných manažérov v priemysle klesol na osemmesačné dno.

Medzi firmami s výrazným zastúpením na čínskom trhu klesli napríklad akcie výrobcu stavebných mechanizmov Komatsu Ltd o 7,1 %, lodiarska spoločnosť Sumitomo Heavy Industries stratila 14,8 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...