Akciové trhy v Európe a USA posilnili

LONDÝN 30. apríla (WEBNOVINY) / Európske akciové trhy uzatvorili pondelňajšie obchodovanie s rastom, keď ich podporila správa o zostavení novej vlády v Taliansku.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,5 % na 1 202,89 bodu. Dohodou o vytvorení vlády širokej koalície za účasti odborníkov a nominantov z rôznych politických strán Taliansko po dvoch mesiacoch ukončilo patovú situáciu, v ktorej sa tretia najväčšia ekonomika eurozóny nachádzala od nerozhodného výsledku februárových parlamentných volieb.

Trh podporili aj rastúce očakávania ďalších monetárnych stimulov zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému po tom, čo miera inflácie v USA a Nemecku podľa tohtotýždňových údajov zaostala za očakávaniami.

Akciové trhy v USA v pondelok poslnili a index Standard & Poor’s 500 uzatvoril na novom historickom maxime. Darilo sa najmä technologickým a energetickým titulom. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,72 % na 14 818,75 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,72 % na 1 593,61 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,85 % a uzatvoril na úrovni 3 307,02 bodu.

Dôveru investorov zlepšili aj údaje o predajoch existujúcich domov v USA, ktoré minulý mesiac rástli najrýchlejšie od apríla 2010, ako aj správa o vytvorení novej vlády v Taliansku. V technologickom sektore posilnili akcie spoločnosti Apple o 3,1 %, ropný koncern Chevron Corp si pripísal 1,1 %.

Japonský akciový trh v utorok klesol po tom, čo spoločnosti Fanuc Corp a Honda Motor zhoršili odhad zisku. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,2 % na 13 860,86 bodu. Za celý mesiac však index posilnil o 11,8 %, čo bol najlepší aprílový výsledok od roku 1993. Širší Topix si pripísal 0,3 % a uzatvoril na úrovni 1 165,13 bodu.

Motorom rastu na akciovom trhu v Tokiu bola tento mesiac najmä japonská centrálna banka, ktorá počas nasledujúcich dvoch rokov plánuje naliať do ekonomiky zhruba 1,4 bilióna USD prostredníctvom nákupov vládnych dlhopisov a iných aktív.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...