Akciové trhy v Európe a USA rástli, darilo sa aj Japonsku

13.9.2012

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy v stredu posilnili, keď ich podporilo rozhodnutie ústavného súdu v Nemecku, ktoré otvorilo cestu pre vznik trvalého záchranného fondu eurozóny. Trh však neskôr časť ziskov vymazal pre obavy o rast ekonomiky.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,1 % na 1 108,02 bodu, keď sa v skoršej časti obchodovania vyšplhal na 1 115,90 bodu, čo bolo najviac od začiatku júla minulého roka.

Nemecký ústavný súd rozhodol, že krajina môže ratifikovať záchranný fond eurozóny a rozpočtový pakt EÚ pod podmienkou, že výšku súčasných záruk Nemecka v trvalom eurovale možno prekročiť iba na základe súhlasu parlamentu.

Akcie britského výrobcu lietadiel a vojenskej techniky BAE Systems poskočili o 10,6 % po tom, čo spoločnosť informovala, že rokuje o fúzii s európskym koncernom EADS, ktorý je materskou spoločnosťou výrobcu lietadiel Airbus. Akcie EADS klesli o 5,6 %.

Akciové trhy v USA v stredu mierne posilnili, vymazali však časť skorších ziskov, keďže investori zostávali opatrní pred rozhodnutím americkej centrálnej banky (Fed) o ďalších krokoch v menovej politike. V skoršom obchodovaní akcie rástli po tom, čo nemecký ústavný súd odobril ratifikáciu trvalého krízového fondu eurozóny.

Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,07 % na 13 333,35 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,21 % na 1 436,56 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,32 % a uzatvoril na úrovni 3 114,31 bodu.

Podľa väčšiny ekonómov oslovených v prieskume agentúry Reuters Federálny rezervný systém vo štvrtok oznámi nové kolo kvantitatívneho uvoľňovania, teda nákupu aktív prostredníctvom novo vytvorených peňazí.

Akcie technologickej firmy Apple posilnili o 1,39 % po tom, čo firma predstavila nový telefón iPhone 5. Akcie internetovej sociálnej site Facebook poskočili o 7,7 %. K rastu prispelo vyjadrenia jej šéfa Marka Zuckerberga, ktorý naznačil, že spoločnosť sa chce zamerať na rozvoj mobilných a vyhľadávacích služieb.

Japonský akciový trh vo štvrtok posilnil vďaka rastúcim očakávaniam, že americká centrálna banka oznámi nové opatrenia na podporu ekonomiky. Darilo sa najmä prepravcom a firmám, ktoré dodávajú komponenty pre americký technologický gigant Apple. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 0,4 % na 8 995,15 bodu.

Širší Topix si pripísal 0,3 % a uzatvoril na úrovni 744,23 bodu. Spoločnosť Apple v stredu uviedla na trh nový model telefónu iPhone. Akcie firiem Meiko Electronic, Taiyo Yuden, Murata Manufacturing, Foster Electric a Mitsumi Electric, ktoré dodávaj pre Apple komponenty, posilnili o 2,3 až 10,7 %.