Akciové trhy v USA a Japonsku klesli, v Európe stagnovali

BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy uzatvorili v pondelok bez výraznejších zmien pre obavy o budúcnosť hospodárskych reforiem v Taliansku, kde hrozí po parlamentných voľbách patová situácia.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil mierne o 0,04 % na 1 166,07 bodu. Trh smeroval výrazne nadol po správe, že strana bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ktorý odmieta úsporný program vlády, by mohla získať väčšinu v Senáte.

Stredo-ľavá koalícia Piera Luigiho Bersaniho by v hornej komore parlamentu nedokázala vytvoriť väčšinu ani so stranou technokratického premiéra Maria Montiho. Spoločné vládnutie s Berlusconim Bersani odmietol. Tretej najväčšej ekonomike eurozóny tak hrozí patová situácia, keďže nová vláda sa musí opierať o väčšinu v oboch komorách

Akciové trhy v USA zaznamenali v pondelok najväčší pokles od novembra, keď silný výsledok odporcov hospodárskych reforiem v talianskych parlamentných voľbách vyvolal obavy, že dlhové problémy v Európe môžu opäť destabilizovať svetovú ekonomiku. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 1,55 % na 13 784,17 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 1,83 % na 1 487,85 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 1,44 % a uzatvoril na úrovni 3 116,25 bodu.

Standard & Poor’s zaznamenal najväčší denný prepad od 7. novembra. Akciové trhy v USA čaká ďalší test koncom týždňa. Bez dohody o budúcnosti daňovej a výdavkovej politiky v americkom Kongrese totiž v piatok nadobudnú účinnosť automatické škrty vládnych výdavkov, čo by mohlo ohroziť zotavenie ekonomiky.

Na nejednoznačný výsledok parlamentných volieb v Taliansku v utorok reagoval aj japonský akciový trh. Hlavný tokijský index Nikkei zaznamenal najväčší prepad za vyše mesiaca, keď klesol o 2,3 % na 11 398,81 bodu. Širší Topix si odpísal 1,4 % a uzatvoril na úrovni 966,77 bodu.

Nikkei ustúpil z 53-mesačného maxima, na ktoré sa dostal v predchádzajúci deň po správe, že vláda v Tokiu pravdepodobne nominuje na post šéfa japonskej centrálnej banky zástancu voľnej monetárnej politiky Haruhika Kurodu. „Na trh dnes vplývali talianske voľby a pohyby na devízových trhoch po výsledkoch volieb. Nič iné nezavážilo,“ povedal pre agentúru Reuters Jasuo Sakuma zo spoločnosti Bayview Asset Management.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...