Akciový trh v Japonsku oslabil, európskym burzám sa darilo

28.8.2012

BRATISLAVA 28. augusta (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v pondelok rástol, keď ho podporili nádeje nových stimulačných opatrení zo strany centrálnych bánk.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 vzrástol o 0,5 % na 1 095,98 bodu. Akcie fínskeho výrobcu mobilných telefónov Nokia poskočili o 7,7 %.

Akcie podniku nahor ťahalo víťazstvo americkej technologickej spoločnosti Apple v patentovom spore s juhokórejským podnikom Samsung Electronics v USA, z ktorého podľa analytikov môže profitovať fínska Nokia.

Americký akciový trh ukončil pondelňajšie obchodovanie so zmiešanými údajmi. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,25 % na 13 124,67 bodu, širší Standard & Poor’s 500 stratil 0,05 % a uzatvoril na 1 410,44 bodu, ale technologický Nasdaq si pripísal 0,11 % a uzatvoril na úrovni 3 073,19 bodu.

Technologickému sektoru pomohli akcie spoločnosti Apple, ktoré sa po vyhratom súdnom spore s juhokórejským rivalom Samsung Electronics vyšplhali na nové rekord a počas dňa poskočili o 1,9 %.

Piatkový verdikt súdu v San Jose v patentovej vojne medzi spoločnosťami Apple a Samsung naopak oslabil akcie podniku Google, ktoré klesli o 1,4 %. Výhra sporu spoločnosti Apple v USA môže totiž zmeniť vývoj na trhu mobilných telekomunikačných zariadení.

Index Dow Jones nadol ťahalo oslabenie akcií spoločnosti IBM, ktoré klesli o 1,1% po tom, ako informovala, že sa dohodla na kúpe podniku Kenexa za 1,3 mld. USD.

Japonský akciový trh v utorok klesol na dvojtýždňové minimum. Obavy o čínsky ekonomický rast totiž prevážili nad očakávaniami ďalších stimulačných opatrení v USA. Hlavný tokijský index Nikkei oslabil o 0,6 % a uzatvoril na úrovni 9 033,29 bodu. Širší Topix stratil 1,2 % a klesol na 746,30 bodu.

Akcie výrobcu stavebných mechanizmov Komatsu, ktorého zaangažovanosť v Číne je vysoká, a konkurenčný podnik Hitachi Construction Machinery oslabili zhodne o 2,1 %. Oslabili tiež akcie energetický spoločnosti po tom, ako banka Credit Suisse zhoršila rating viacerých titulov sektora. Akcie Chubu Electric Power a Kansai Electric Power oslabili o 10,2 % resp. 10 %.