Ako ušetriť čas pri žiadosti o podnikateľský úver?

8.10.2012

BRATISLAVA 8. októbra (WBN/PR) – Rýchly a jednoduchý spôsob získania základných informácií o ponuke bánk je internet. Webstránky bánk sú zvyčajne rozčlenené podľa typu klientov, preto si viete ľahko vyhľadať služby a produkty pre podnikateľov, a na danej podstránke následne úverové produkty a financovanie. Niektoré banky majú na stránke aj formuláre záujmu o podnikateľský úver, ktoré vyplníte a po odoslaní vás banka v najbližších dňoch kontaktuje s požadovanými informáciami. Vo všeobecnosti však platí, že v každom prípade oslovte svoju vlastnú banku a k nej aspoň jednu alternatívu.

Mám predstavu o type a výške podnikateľského úveru. Chcel by som to však vybaviť čo najrýchlejšie. Ako môžem ušetriť čas pri žiadosti o podnikateľský úver?

Ponúkame niekoľko rád, ako môžete efektívne využiť čas pri žiadosti o podnikateľský úver:

• Vopred si telefonicky dohodnite stretnutie s pracovníkom banky, pričom mu v telefóne poskytnite informáciu, že na stretnutí máte záujem získať indikatívnu ponuku a čo najviac informácií. Pracovník banky si tak môže vopred pripraviť potrebné podklady a informácie.

• Telefonicky alebo mailom si vyžiadajte od pracovníka banky kompletný zoznam potrebných tlačív a dokladov k žiadosti o úver spolu s informáciou, ktoré podklady sú potrebné k vypracovaniu indikatívnej ponuky.

• Na stretnutie si so sebou prineste minimálne tie doklady, ktoré sú potrebné k vypracovaniu indikatívnej ponuky.

• Pripravte si zoznam otázok, ktorých odpovede potrebujete k tomu, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť pre jednu z ponúk – napr. aká je výška všetkých poplatkov súvisiacich s úverom, ako dlho trvá schvaľovací proces, aké ďalšie neúverové služby a zvýhodnenia banka ponúka a pod.

• Pri prevádzkovom úvere je vhodné zistiť, či banka poskytuje uvedený úver len na rok alebo na dobu neurčitú s možnosťou prehodnotenia. V druhom prípade to predstavuje pre podnikateľa úsporu času v nasledujúcich rokoch – ide o skrátený proces, kedy nie je potrebné predkladať doklady ako pri novom úvere.

Je možné využiť tlačivá jednej banky pri žiadosti o úver v inej banke?

Odporúčame si možnosť akceptácie tlačív iných bánk preveriť v danej banke vopred telefonicky. Ak zvažujete pred podaním žiadosti o podnikateľský úver navštíviť viaceré banky, efektívnym riešením je vyžiadať si od všetkých oslovených bánk požadované tlačivá a nechať si uvedené tlačivá potvrdiť spoločne pri jednej návšteve príslušného úradu.

Pre viac informácií navštívte stránku www.csob.sk .