Ako vytiahnuť prostriedky z eseročky

BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Väčšina podnikateľov, ktorí rozmýšľajú nad zmenou formy podnikania z podnikania fyzickej osoby na podnikanie právnickej osoby, sa často pýta, akým spôsobom je možné legálne čerpať finančné prostriedky.

V podvojnom účtovníctve neexistuje položka výdaj do osobnej spotreby ako v prípade fyzickej osoby a finančné prostriedky patria obchodnej spoločnosti a nie jednotlivcovi.

Riešením sú pôžičky, zálohy, alebo pokladňa. Prvou z možností je oficiálne sa zamestnať vo vlastnej firme prostredníctvom pracovného pomeru, dohody vykonávanej mimo pracovného pomeru, alebo poberať odmenu za výkon funkcie. V týchto prípadoch sa však podnikateľ nevyhne odvodom a navyšovaniu mzdových nákladov.

Ďalšou z možností je výplata podielov na zisku. V tomto prípade však musí firma predmetný zisk najprv dosiahnuť a spoločník potom po vyplatení podielu na zisku musí odviesť odvod do zdravotnej poisťovne z vyplatených dividend. Tiež nie je možné predom vyplácať zálohy na podiely na zisku, takže spoločník by sa dostal k finančným prostriedkom len raz za rok.

Konkrétny príklad a viac o zálohách, pôžičkách a pokladni sa dočítate —>>> TU.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...