Ako zvládnuť Vianoce bez finančného stresu?

17.12.2013

BRATISLAVA 17. decembra (WBN/PR) – Každý rok si pred vianočnými sviatkami hovoríme, že sa nebudeme naháňať, všetko vopred naplánujeme a namiesto okázalých a zbytočných darov venujeme rodine svoju lásku a pohodu. Aby sa naše predsavzatia stali reálnymi stačí málo. Pozrieť sa na to, čo nám zo sviatkov robí „šťastné a stresové“, naplánovať si čas i peniaze.

Čo nám zo sviatkov robí šťastné a „stresové“?
„Určite je to i akýsi pocit, obava, že bude všetkého málo,“ konštatuje Marián Kolembus. „Každý rok si hovoríme, že už na budúce Vianoce neminieme „majland“ a budeme ich plánovať, väčšinou opak je pravdou. Ku koncu roka chcú všetci všetko stihnúť a zastavia sa možno na Štedrý deň v nejakom obchodnom centre s jediným cieľom, nakúpiť veľa a pre každého, aby bola pohoda. Myslím, že nepreháňam.“ Odborník na financie uvádza i ďalšie faktory, ktoré zhon a nervozitu iba podporujú:

– Pri plánovaní financií sa spoliehame často iba na decembrovú výplatu.

– Nakupujeme darčeky na poslednú chvíľu, a tak sa často rozhodujeme pod tlakom, kúpime zbytočnosti.

– V kútiku duše počítame s odmenami k výplate, neraz sa však prerátame a nabúrame si tým naše plány.

– Taktiež kalkulujeme s peniazmi, ktoré si možno nájdeme pod stromčekom a potom sme prekvapení, keď tomu tak nie je, pritom na darčeky minuli sme viac ako sme mali.

– Ak vieme, koľko minieme na darčeky a jedlo, zabúdame na náklady na bežný chod domácnosti medzi sviatkami a po nich.

„Ak svoju potrebu obdarovať každého a veľa uspokojíme nákupmi na splátky, či inými úvermi bez toho, aby sme si spočítali, či nám tieto záväzky nenabúrajú rodinný rozpočet, robíme základnú a veľkú chybu. Mali by sme si uvedomiť základné pravidlo, ktoré hovorí, že veci každodennej spotreby by sa nemali financovať požičanými peniazmi. Takže určite sa vyvarujte napríklad nákupu jedla za požičané. Ak plánujete prekvapiť vašich najbližších nejakým väčším a hodnotným darčekom a chcete na to využiť úver, nezabudnite na to, že to budete splácať určité obdobie a môže sa stať, že ho budete splácať ešte ďalšie Vianoce,“ zdôrazňuje Marián Kolembus.

Existuje recept na pohodové prípravy? Určite áno.
– Reálne zhodnoťte svoje možnosti a urobte si rozpočet do polovice januára (počítajte so sviatkami – jedlo, darčeky, doprava, Silvester, nezabudnite na bežné výdavky na domácnosť.

– Ak rozmýšľate o nákupe na splátky či inom úvere, splátka v rozpočte nesmie chýbať.

– Využívaj vernostné body z obchodov, ktoré zbierate. celý rok! Nakupovali ste, tak si zaslúžite odmenu!

– Ešte stále máte čas nakupovať cez internet – lacnejšie a z pohodlia domova a hlavne – prostredníctvom spoľahlivých a overených e-shopov.

– Čo tak darček pre celú rodinu? Investujte do výhodných leteniek či pobytov, ponúk na internete je nekonečné množstvo! Dnes výhodne nakúpite a oddýchnete si, kedy budete potrebovať…

– Ponuky mobilných operátorov sú lákavé – ak ich dôkladne zvážite, môžete nielen seba obdarovať príjemným darčekom, bez hotovosti a stresu.

– „Odložte“ si darčeky po sviatkoch. Pod stromčekom venujte blízkym drobnosť, čo poteší a „väčšie“ dary naplánujte v rámci zľavového ošiaľu. Nebude vám tak ľúto, že ste sa pred Vianocami zbytočne vyhádzali z peňazí.

– Sami viete, koľko zjete a tak aj nakupujte! Čo sa nepokazí, má dobrú cenu, kúpte do špajze a na sviatky akoby ste našli (múka, med, ryby, nápoje …).

– V práci sa informujte, ako bude vyzerať vaša výplata v decembri. Budete vedieť, s čím môžete počítať …

– Nepodliehajme módnym vlnám farebnosti všakovakých ozdôb, stromčekov, svetielok…stačí, ak si v nich doma urobíme poriadok, alebo zapojíme do výroby dekorácie celú rodinu. Strávite tak dnes už netradičný večer a verte, že sa zabavíte.

Spracované v spolupráci s Provident Financial a Školou rodinných financií, www.skolarodinnychfinancii.sk.