Aktivistom sa nepáčia zmluvy Transpetrolu, míňa priveľa

12.12.2013

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Aktivistom zo združenia Nie ropovodu sa nepozdávajú niektoré zmluvy, ktoré v ostatnom období uzavrela spoločnosť Transpetrol.

Ako informoval na štvrtkovej tlačovej besede šéf združenia Miroslav Dragun, podozrivé sú zmluvy týkajúce sa vylepšenia internetovej stránky za takmer 47-tisíc eur a vypracovania analýzy, ktorá má kvantifikovať riziká zmien prepravných ciest ropy v Európe za vyše 75 tisíc eur.

„Nikoho neobviňujeme, že je to neefektívne alebo nekalé, len sa pýtame, či je potrebné aby si spoločnosť Transpetrol urobila upgrade webstránky za 46-tisíc eur a kupovala nejakú analýzu za 75-tisíc eur,“ povedal Dragun.

Podľa aktivistov a nimi oslovených IT expertov sa dala vylepšiť internetová stránka slovenského prepravcu ropy za sumu od 4 do 6-tisíc eur. Aj analýzu s názvom Identifikácia a kvantifikácia rizík zmien prepravných ciest ropy v Európe a vplyv na podnikanie spoločnosti Transpetrol si mal podnik podľa aktivistov vypracovať vo svoje vlastnej réžii. „Za minulý rok spoločnosť Transpetrol na svoju propagáciu použila viac ako 300-tisíc eur. Sú to pri spoločnosti, ktorá je prirodzeným monopolom, naozaj efektívne vynaložené prostriedky?,“ uviedol Dragun.

Spoločnosť Transpetrol

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel.

Koncom marca 2009 slovenská vláda podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD. Slovensko by tak malo byť jediným akcionárom slovenského prepravcu ropy.