Aktivita ekonomiky eurozóny sa v decembri zlepšila

LONDÝN 4. januára (WEBNOVINY) – Zložený index nákupných manažérov (PMI) eurozóny za december je podľa agentúry Markit, ktorá ho zostavuje, predbežným náznakom toho, že ekonomika Európskej menovej únie pravdepodobne už prešla najhorším obdobím svojho poklesu.

Agentúra v piatok informovala, že zložený PMI, ktorý zahŕňa sektory priemyslu aj služieb, minulý mesiac posilnil na 47,2 bodu z novembrových 46,5 bodu. Hoci index už jedenásty mesiac zostával pod hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles ekonomiky od jej rastu, jeho decembrová hodnota bola najvyššia od marca minulého roka.

V sektore služieb v decembri zavládla lepšia nálada, pokiaľ ide o perspektívu v roku 2013 a PMI odvetvia vzrástol na päťmesačné maximum 47,8 bodu z novembrových 46,7 bodu. Zložený index nových objednávok sa v decembri nezmenil a zostal na úrovni 45 bodov. „Prieskum prinajmenšom prináša určitý základ pre presvedčenie, že najhoršie je už minulosťou a že na obzore je návrat k rastu regiónu,“ povedal Chris Williamson, hlavný ekonóm agentúry Markit.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...