Aktivita priemyslu eurozóny sa v apríli zmenšila

LONDÝN 2. mája (WEBNOVINY) – Pokles priemyselného sektora eurozóny pretrvával aj v apríli. Vyplýva to z vývoja indexu nákupných manažérov (PMI), ktorý zostavuje agentúra Markit.

Index minulý mesiac oslabil na štvormesačné minimum 46,7 bodu z marcových 46,8 bodu. Jeho konečná hodnota je však vyššia, ako naznačoval predbežný odhad, podľa ktorého bola na úrovni 46,5 bodu.

„Neexistuje nič, čo by naznačovalo, že v priemyselnom odvetví bude v skorom čase obrat a stabilizácia. To vytvára pre tvorcov hospodárskej politiky väčšiu povinnosť konať rýchlo s cieľom oživiť rast,“ povedal Chris Williamson, hlavný ekonóm agentúry Markit.

Index priemyselnej produkcie v apríli klesol na 46,5 bodu z marcových 46,7 bodu. Podindex objednávok mierne stúpol, a to na 45,4 bodu z marcovej úrovne 45,3 bodu.

Priemyselný sektor eurozóny oslabil napriek tomu, že firmy v snahe o získanie zákazníkov zredukovali ceny najvýraznejšie od začiatku roka 2010. Podľa údajov zverejnených v utorok ceny v eurozóne v apríli medziročne posilnili iba o 1,2 %. Takáto miera inflácie je hlboko pod úrovňou 2 %, ktorú Európska centrálna banka (ECB) považuje za želanú.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...