Aktivita priemyslu eurozóny v decembri oslabila

2.1.2013

LONDÝN 2. januára (WEBNOVINY) – Oslabovanie aktivity v priemyselnom sektore eurozóny sa v decembri prehĺbilo, keďže sa zmenšili nové objednávky. Vyplýva to z prieskumu agentúry Markit, ktorého výsledky zverejnila v stredu.

Index nákupných manažérov (PMI) priemyselného odvetvia klesol na 46,1 bodu z novembrových 46,2 bodu. Konečná hodnota indexu je tak nižšia, ako predbežný odhad, podľa ktorého PMI priemyslu eurozóny bol v decembri na úrovni 46,3 bodu.

Index priemyselnej produkcie minulý mesiac oslabil na 46 bodov z novembrových 46,1 bodu. Index nových objednávok oslabil na 43,5 bodu z hodnoty 44,2 bodu, ale tempo poklesu nových objednávok na export sa v porovnaní s novembrom zmiernilo.

„Priemyselné odvetvie eurozóny v závere roka naďalej oslabovalo,“ povedal Chris Williamson, hlavný ekonóm agentúry Markit. Podľa jeho slov to vyzerá tak, že pre priemyselných producentov bude rok 2013 ďalším ťažkým rokom, hoci perspektíva sa mierne zlepšila, keďže výrobcovia by mali profitovať zo silnejšieho dopytu na kľúčových trhoch, ako sú USA a Čína.