Aktivita priemyslu eurozóny vo februári ďalej oslabovala

LONDÝN 1. marca (WEBNOVINY) – Aktivita priemyslu eurozóny oslabovala vo februári devätnásty mesiac v rade, keď slabý výkon francúzskeho priemyslu vykompenzoval návrat k rastu v Nemecku.

Index nákupných manažérov (PMI) priemyselného sektora Európskej menovej únie zostal vo februári na rovnakej úrovni ako v januári, a to 47,9 bodu a naďalej sa tak nachádza pod úrovňou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast sektora od jeho poklesu.

Vedľajší index hodnotiaci produkciu klesol minulý mesiac na 47,8 bodu z januárových 48,7 bodu. Index nových objednávok na export však poskočil na 51,7 bodu z úrovne 49,5 bodu v predchádzajúcom mesiaci a prvýkrát od júna 2011 sa dostal nad hranicu 50 bodov.

PMI pre nemecký priemysel vzrástol na 50,3 bodu z januárových 49,8 bodu, zatiaľ čo francúzske PMI síce vzrástlo na 43,9 bodu z januárových 42,9 bodu, už dvanásty mesiac v rade však zostalo pod hranicou 50 bodov.

PMI v priemyselnom sektore sa tiež zhoršuje v Taliansku a Španielsku, ktoré je treťou resp. štvrtou najväčšou ekonomikou v eurozóne. „Vládnu obavy, že trendy v priemysle sa v rámci eurozóny výrazne rozchádzajú,“ povedal Chris Williamson, hlavný ekonóm agentúry Markit, ktorá PMI zostavuje.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...