Aktivita v nemeckom priemysle posilnila, ťažil z nej export

BERLÍN 1. marca (WEBNOVINY) – Aktivita nemeckých priemyselných výrobcov vo februári prvýkrát od začiatku roka rástla a nové exportné objednávky posilnili na 21-mesačné maximum.

Index nákupných manažérov (PMI) v priemysle najväčšej európskej ekonomiky podľa piatkových údajov agentúry Markit vzrástol na 50,3 bodu z januárových 49,8 bodu. Dostal sa tak najvyššie od januára 2012 a prekonal hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles od rastu.

„Výroba v spracovateľskom priemysle sa počas februára udržala v rastovom teritóriu. To znamená jasný signál, že sektor v prvom kvartáli 2013 podporí rast nemeckého HDP,“ uviedol hlavný ekonóm agentúry Markit Tim Moore. K rastu v nemeckom spracovateľskom priemysle opäť prispel silnejší dopyt z rozvíjajúcich sa trhov v Ázii, dodal ekonóm.

Spracovateľský priemysel je kľúčovým pilierom nemeckej ekonomiky a podľa údajov Svetovej banky (SB) zodpovedá za zhruba 21 % hrubého domáceho produktu krajiny (HDP).

Vlani sektor zaznamenal pokles, podľa aktuálneho prieskumu však produkcia vo februári rástla druhý mesiac v rade a nové exportné objednávky posilnili najviac od mája 2011.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...