Alternatívny spôsob zníženia dlhov eurozóny vraj neexistuje

12.10.2012

TOKIO 12. októbra (WEBNOVINY) – Neexistuje žiadny alternatívny spôsob na zníženie dlhu európskych krajín.

V piatok to vyhlásil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v reakcii na štvrtkové vyjadrenia šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovej, podľa ktorých Grécko potrebuje viac času na splnenie plánu znižovania deficitu.

„V strednodobom období neexistuje žiadna alternatíva, ako znížiť príliš vysoké zadlženie, špeciálne a samozrejme pre… eurozónu ako celok,“ povedal Schäuble.

Podľa šéfky MMF Christine Lagardeovej Grécko potrebuje dvojročný odklad na splnenie plánu, podľa ktorého majú Atény znižovať svoj rozpočtový deficit. „Ďalšie dva roky sú potrebné, aby krajina vôbec dokázala zvládnuť program fiškálnej konsolidácie,“ uviedla Lagardeová počas návštevy Tokia.

Medzinárodný menový fond tento týždeň konštatoval, že Grécko nesplní päťročný plán znižovania dlhu, ku ktorému sa zaviazalo v rámci medzinárodnej dohody o úverovom programe v objeme 130 mld. eur.

Verejný dlh Grécka podľa inštitúcie do roku 2017 klesne na 152,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny, dohoda s MMF a EÚ však počítala s jeho znížením na 137,3 % HDP.