Američania preskočili útes, schválili vyššie dane a škrty

1.1.2013

WASHINGTON 1. januára (WEBNOVINY) – Americký Senát v noci na utorok posunul účinnosť automatických výdavkových škrtov a zvyšovania daní.

Legislatívu podporila v hornej komore Kongresu presvedčivá väčšina 89 senátorov, osem zákonodarcov bolo proti. Opatrenia, ktoré majú zabrániť pádu z tzv. „fiškálneho útesu“, musí ešte schváliť dolná komora Kongresu.

Hlasovanie v Snemovni reprezentantov sa podľa agentúry AP očakáva ešte v utorok. Legislatíva, ktorú podporuje Biely dom, zachová daňové úľavy pre strednú triedu, domácnosti s ročným príjmom nad 450 tis. USD však budú platiť vyššie dane.

Účinnosť plošných výdavkových škrtov, ktoré mali platiť od Nového roku, Senát posunul o dva mesiace. Počíta sa tiež s predlžením podpory pre dlhodobo nezamestnaných a odvrátením hroziacich škrtov vo federálnom zdravotnom programe pre seniorov (Medicare). Senát na poslednú chvíľu do legislatívy zapracoval aj zrušenie plánovaného zvýšenia platov členov Kongresu o 900 USD, s ktorým sa počítalo od marca tohto roku.