Americká ekonomika sa zotavuje a posilňuje

WASHINGTON 30. mája (WEBNOVINY) – Hospodárstvo Spojených štátov amerických je na ceste k zotaveniu a Kongres by mal urobiť viac pre to, aby sa toto zotavovanie zrýchlilo. Vyhlásil to v stredu predstaviteľ Bieleho domu.

„Myslíme si, že ekonomika sa naďalej zotavuje a posilňuje,“ vyhlásil hovorca Bieleho domu Jay Carney na tlačovej konferencii. „Pred nami je však ešte veľa práce. Ešte nie sme tam, kde potrebujeme byť a musíme na tom ďalej pracovať,“ dodal.

Slová o ozdravovaní hospodárstva potvrdil aj guvernér pobočky americkej centrálnej banky (Fed) v Bostone Eric Rosengren, podľa ktorého by sa rast ekonomiky mal zrýchliť v druhej polovici roka a pomôcť tak znížiť mieru nezamestnanosti „o niekoľko desatín percentuálneho bodu“.

Predstavitelia Fedu pozorne sledujú známky toho, že americká ekonomika má už dostatočnú silu na to, aby centrálna banka mohla poľaviť vo svojom stimulačnom programe nákupu dlhopisov. Ak všetko pôjde podľa očakávaní, Fed by mohol zvážiť „mierne“ zoškrtanie programu kvantitatívneho uvoľňovania už o pár mesiacov, povedal Rosegren. Americký hrubý domáci produkt by podľa neho v prvej polovici roka 2013 mal narásť o 2,25 % a v druhej polovici roka zrýchliť na 3 %. Napriek tomu však inflácia pravdepodobne zotrvá pod hraničnou hodnotou Fedu na úrovni 2 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...