Americká ropa zdražela, posilnilo aj zlato

NEW YORK 11. mája (WEBNOVINY) – Americká ropa vo štvrtok posilnila, cena ropy Brent však klesla po tom, čo údaje z čínskeho obchodu nenaplnili očakávania.

Trhy reagovali aj na správu o zvýšení produkcie v členských štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a náznaky posilňovania na americkom trhu práce.

Cena britskej ropy Brent klesla o 47 centov na 112,73 USD za barel. Cena ľahkej americkej ropy naopak posilnila o 27 centov na 97,08 USD za barel.

Export aj dovoz Číny rástli v apríli oveľa pomalšie, ako sa prognózovalo, čo vyvolalo obavy o dopyt z krajiny, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete po Spojených štátoch.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu minulý mesiac zvýšila produkcia o 1,62 mil. barelov na 31,62 mil. barelov denne (bpd). K prekročeniu kvóty 30 mil. bpd, ktorú si OPEC stanovila v decembri, prispelo zvýšenie produkcie v Iraku a zotavovanie ropného priemyslu v Líbyi.

Ceny zlata vo štvrtok posilnili vďaka dopytu po výhodných investíciách po tom, čo minulý týždeň prudko klesli pre obavy zo zhoršenia dlhovej krízy v eurozóne.

Zlato kopírovalo vývoj na akciovom trhu v USA, ktorý rástol vďaka miernemu poklesu nákladov na obsluhu dlhu Španielska a po tom, čo medzinárodní veritelia schválili Grécku uvoľnenie ďalšej časti finančnej pomoci.

Spotová cena zlata bola o 19:02 GMT na úrovni 1 594,90 USD za uncu, čo bolo o 0,3 % viac ako stredajšia záverečná hodnota. Júnové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 1,30 USD na 1 595,50 USD za uncu.

Kurz:
(1 EUR = 1,2961 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...