Americká vláda chce od agentúry S&P vysúdiť päť miliárd

WASHINGTON 6. februára (WEBNOVINY) – Americké ministerstvo spravodlivosti podalo civilnú žalobu na ratingovú agentúru Standard & Poor’s (S&P) pre vysoké ratingy hypotekárnych dlhopisov v čase pred vypuknutím finančnej krízy.

Informoval o tom v utorok federálny minister spravodlivosti Eric Holder. Vláda chce od agentúry vysúdiť vyše 5 mld. USD.

Podaním žaloby na S&P a jej materskú spoločnosti McGraw-Hill Cos federálna vláda po prvýkrát pristúpila k právnym krokom proti ratingovej agentúre za údajné pochybenia pri hodnotení hypotekárnych cenných papierov.

Vláda tvrdí, že S&P umelo nadhodnotila ratingy hypotekárnych cenných papierov v snahe zabezpečiť si ďalšie obchody od bánk, ktoré vydávali problémové investičné nástroje. Agentúra podľa vlády zavádzala investorov, keď tvrdila, že jej ratingy sú objektívne.

Trojica hlavných svetových ratingových agentúr S&P, Moody’s a Fitch prideľovali najvyššie ratingové známky komplikovaným finančným produktom, ktoré boli naviazané na americký hypotekárny trh. Po prepuknutí finančnej krízy v roku 2008 však tieto investičné nástroje stratili takmer všetku hodnotu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...