Americké banky odškodnia nesprávny prístup k hypotékam

WASHINGTON 6. apríla (WEBNOVINY) – Americký súd schválil dohodu, na základe ktorej päť popredných bánk krajiny súhlasí s tým, že sumou 25 mld. USD odškodnia svoj údajne nesprávny postup pri zhabaní majetku dlžníkov neschopných splácať hypotéky a nesprávny postup pri obsluhe úverov na domy.

Vyplýva to zo súdnych dokumentov.

Sudkyňa Rosemary Collyerová vyrovnanie schválila v stredu, ale zverejnila to až v noci zo štvrtka na piatok.

Žalobu na banky podalo 49 štátov USA aj federálna vláda.

Banky obvinenia popierajú. Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase, Wells Fargo a Ally Financial však súhlasili s tým, že federálnej vláde a vládam jednotlivých štátov USA v hotovosti zaplatia celkovo zhruba 5 mld. USD.

Zároveň súhlasili s reštrukturalizáciou problémových pôžičiek, aby splnili zvyšok svojich finančných záväzkov, ktoré z dohody o urovnaní sporu vyplývajú.

Dohodu o urovnaní však kritizovali investori do cenných papierov založených na hypotékach. Obávajú sa, že by mohli utrpieť finančnú škodu v dôsledku odpisov a ďalších modifikácií hypotekárnych úverov.

Združenie hypotekárnych investorov, ktoré zastupuje investorov do hypotekárnych cenných papierov, uviedlo, že plánuje požiadať o zmeny v dohode o urovnaní sporu. Formálne sa však na súd neobrátilo.

Kurz
(1 EUR = 1,3068 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...