Americkí republikáni navrhujú dodatočné škrty

WASHINGTON 12. marca (WEBNOVINY) – Pokiaľ federálna vláda v USA schváli dodatočné výdavkové škrty v objeme 4,6 bilióna USD, môže o 10 rokov hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom aj bez ďalšieho zvyšovania daní.

Vyplýva to z návrhu rozpočtu, ktorý pripravil republikánsky kongresman a predseda rozpočtového výboru Snemovne reprezentantov Paul Ryan. Výdavky federálnej vlády majú do roku 2023 dosiahnuť celkovo 41 bil. USD, čo zodpovedá priemernej ročnej miere rastu o 3,4 %, uviedol Ryan v pondelňajšom komentári pre denník Wall Street Journal (WSJ).

Pokračovanie súčasného trendu by naopak znamenalo, že výdavky sa budú zvyšovať priemerným ročným tempom 5 % a v sledovanom období sa vyšplhajú na celkovo 46 bil. USD.

Kongresman Paul Ryan, ktorý vlani neúspešne kandidoval na úrad viceprezidenta USA, má zverejniť republikánsky návrh rozpočtu v utorok. „Keďže ekonomika USA bude rásť rýchlejšie ako výdavky, rozpočet bude vyrovnaný v roku 2023 a dlh, ktorý drží verejnosť, klesne mierne nad polovicu veľkosti ekonomiky,“ uviedol Ryan.

Jeho návrhy podobne ako v minulosti počítajú s reformu vládneho programu zdravotného poistenia pre seniorov. Kontrolu nad sociálnymi programami pre chudobných by mali prevziať štáty, čo podľa kongresmana otvorí cestu komplexnej daňovej reforme. Na jej konci by mali v USA platiť iba dve daňové pásma so sadzbami 10, resp. 25 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...