Americký HDP nečakane oslabil, predpoklady nevyšli

WASHINGTON 30. januára (WEBNOVINY) – Americká ekonomika sa vo štvrtom kvartáli nečakane zmenšila.

Išlo o jej prvý pokles od recesie z rokov 2007-2009, keďže podniky obmedzili doplňovanie zásob a vládne výdavky prudko oslabili.

Ministerstvo obchodu USA v stredu informovalo, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v poslednom štvrťroku vlaňajška medziročne klesol o 0,1 % po tom, ako v treťom kvartáli o 3,1 % vzrástol.

Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters predpokladali, že ekonomika USA vo štvrtom kvartáli vzrastie o 1,1 %. Vládne výdavky však klesli o 6,6 %, keďže objem financií vynaložených na obranu sa zmenšil o 22,2 %.

Nie všetky zložky HDP sa však vyvíjali negatívne. Spotrebiteľské výdavky, ktoré tvoria viac ako dve tretiny americkej ekonomiky, sa zväčšili o 2,2 % po tom, ako v treťom štvrťroku stúpli o 1,6 %. Za celý minulý rok americké hospodárstvo posilnilo o 2,2 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...