Americký index má najvyššiu úroveň od krachu Lehman Brothers

7.9.2012

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh vo štvrtok posilnil, keďže investori privítali program nákupov dlhopisov zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) s cieľom pomôcť krajinám, ktoré majú problémy.

ECB vo štvrtok odsúhlasila začatie potenciálne neobmedzeného programu nákupov dlhopisov zameraného na zníženie nákladov na požičiavanie si pre zadlžené štáty.

Náladu na trhu zlepšila aj správa o tom, že americkí súkromní zamestnávatelia v auguste vytvorili viac pracovných miest, ako sa očakávalo.

Európsky bankový sektor posilnil o 5,9 % a dostal sa na päťmesačné maximum. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 vzrástol o 2,4 % na úroveň 1 104,76 bodu a objem obchodov bol najväčší za tri mesiace.

Rast trhu ťahali akcie

Americký akciový trh vo štvrtok vzrástol na niekoľkoročné maximum. Index Standard & Poor’s 500 uzavrel na najvyššej úrovni od obdobia pred kolapsom banky Lehman Brothers, keďže investori privítali nový európsky program nákupov dlhopisov, ktorého cieľom je zastaviť dlhovú krízu regiónu.

Rast trhu ťahali akcie firiem podnikajúcich v oblasti surovín, financií a priemyslu. Posilnenie však bolo všeobecné a zdraželi viac ako tri štvrtiny akcií kótovaných na newyorskej burze a na trhu Nasdaq.

Priemyselný index Dow Jones si pripísal 1,87 % a uzavrel na úrovni 13 292 bodov, index Standard & Poor’s 500 posilnil o 2,04 % na 1 432,12 bodu, čiže najvyššie od mája 2008, a technologický Nasdaq stúpol o 2,12 % na 3 134,39 bodu.

Vzrástol aj index Nikkei

Japonský akciový trh v piatok tiež posilnil. Hlavný tokijský index Nikkei stúpol o 2,2 % na 8 871,65 bodu. Išlo o jeho najvýraznejší rast za päť mesiacov.

Trhu pomohlo to, že Európska centrálna banka načrtla svoj program nákupov dlhopisov v snahe o zastavenie dlhovej krízy.

Širší index Topix si pripísal 2,3 % a vyšplhal sa na 735,17 bodu. Objem obchodov bol najväčší za štyri týždne.

Posilnenie eura voči jenu pomohlo exportérom. Automobilka Motor Corp stúpla o 2,3 %, výrobca priemyselných robotov Fanuc Corp si pripísal 2,6 % a spoločnosť Canon Inc vzrástla o 4,6 %.

Výrazne sa darilo aj firmám Komatsu Ltd a Hitachi Construction Machinery Co Ltd, ktoré vzrástli o 6,6 a 4,7 % po tom, ako Čína dala zelenú pre 60 infraštruktúrnnych projektov.