Amerika zatiaľ nevie, ako sa vyhnúť prudkému zvýšeniu daní

26.11.2012

WASHINGTON 26. novembra (WEBNOVINY) – Americkí zákonodarcovia zatiaľ neurobili pokrok pri hľadaní kompromisu, ktorý by umožnil vyhnúť sa prudkému zvýšeniu daní a škrtaniu rozpočtu. Povedal to v nedeľu vysokopostavený demokratický senátor Dick Durbin v televíznom rozhovore.

Spojené štáty plánujú budúci rok znížiť štátny deficit o polovicu, no taký rýchly skok, prezývaný prepadom cez „fiškálny útes“, by mohol odštartovať recesiu. „Bohužiaľ, za posledných 10 dní sa toho veľmi veľa dosiahnuť nepodarilo, keďže zákonodarcovia majú voľno ku Dňu vďakyvzdania,“ informoval Durbin.

Predstavitelia oboch politických strán sa však snažia presviedčať verejnosť – a finančné trhy – že sú otvorení kompromisom a dohodu do konca roka určite dosiahnu. Durbin naznačil, že demokrati by mohli akceptovať úpravu programu zdravotného poistenia pre seniorov Medicare, ktorá by od lepšie finančne zabezpečených dôchodcov vyžadovala vyššie platby. Poistenie pre chudobných Mediaid by tiež mohlo prejsť zmenami. Republikáni a demokrati však uviazli na mŕtvom bode pri debatách o zvýšení dane z príjmu pre najbohatších Američanov.

Ten presadzuje prezident Barack Obama, pričom republikáni tvrdia, že by uškodil tvorbe pracovných miest. Republikáni tiež žiadajú zníženie výdavkov do sociálnych programov vo vyššej miere, ako sú demokrati ochotní akceptovať.

Dohoda sa musí dosiahnuť do konca roka. Ak totiž zo strany zákonodarcov a prezidenta nepadne žiadne rozhodnutie, vstúpia do platnosti vyššie dane a americké domácnosti a firmy pocítia rozpočtové škrty v hodnote 600 mld. USD.