Ameriku a Rusko spojila ropa, začnú ťažiť v Arktíde

19.4.2012

MOSKVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Americký producent ropy Exxon Mobil a ruská štátna ropná spoločnosť Rosnefť zverejnili podrobnosti o dohode o partnerstve pri prieskume a ťažbe ropy v Arktíde a Čiernom mori.

Spoločný podnik by mohol do týchto projektov investovať až 500 mil. USD. „Odborníci hovoria, že tento projekt, pokiaľ ide o jeho ambície, prekonáva let človeka do kozmu alebo let na mesiac,“ povedal na brífingu pre analytikov v New Yorku ruský vicepremiér Igor Sečin, ktorý je kľúčovým architektom partnerstva oboch firiem.

Na základe dohody, ktorú v pondelok podpísali v Moskve, Exxon a štátna spoločnosť Rosnefť sa budú snažiť začať ťažbu z troch ložísk v Arktíde, ktoré podľa odhadov obsahujú 85 mld. barelov ropného ekvivalentu.

Rosnefť bude mať v spoločnom podniku dvojtretinový podiel. Exxon bude vlastniť tretinu a bude znášať úvodné náklady na prieskum. Ak sa zásoby v ložiskách potvrdia, celkové investície by mohli v nadchádzajúcich desaťročiach prekročiť sumu 500 mld. USD, uviedol Rosnefť. Partnerstvo Exxonu a firmy Rosnefť podľa Sečina od jeho oznámenia už zvýšilo trhovú kapitalizáciu oboch spoločností o 7 mld. USD.

Kurz
(1 EUR = 1,3093 USD)