Angela Merkelová chce, aby fungovali záchranné fondy naraz

26.3.2012

BERLÍN 26. marca (WEBNOVINY) – Nemecko je pripravené umožniť, aby 200 mld. eur vyčlenených v rámci dočasného záchranného fondu eurozóny (EFSF) fungovalo paralelne s trvalým Európskym mechanizmom pre stabilitu (ESM), ktorý má k dispozícii úverovú kapacitu 500 mld. eur.

Vyhlásila to v pondelok nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Európsky fond finančnej stability (EFSF) doteraz vyčlenil na pomoc Grécku, Portugalsku a Írsku celkovo 200 mld. eur.

„Vieme si predstaviť, že týchto 200 mld. eur bude fungovať paralelne s 500 mld. eur v ESM dovtedy, kým ich tieto krajiny nesplatia. To potrvá niekoľko rokov a v samotnom ESM bude potom 500 mld. eur,“ uviedla Merkelová.

Na posilnenie úverovej kapacity tzv. dočasného eurovalu vyzval počas víkendu aj nemecký šéf EFSF Klaus Regling. Takýto krok podľa neho prispeje k upokojeniu trhov, ktoré zatiaľ nie sú presvedčené, že dlhová krízy v eurozóne skončila. Nemeckú verejnosť, ktorá odmieta ďalej prispievať na záchranu problémových krajín eurozóny, sa Regling snažil ubezpečiť, že jej obavy sú neodôvodnené.

„Záchranné programy doteraz nemeckých daňových poplatníkov nestáli ani cent. Názor, že peniaze sú preč a nikdy sa nevrátia, je nesprávny. Sú to pôžičky, ktoré musia byť splatené,“ zdôraznil nemecký šéf EFSF. Nemecko podľa neho navyše z dlhovej krízy profitovalo, keďže náklady na obsluhu jeho verejného dlhu klesli.