Angela Merkelová chce v Grécku referendum o eure

ATÉNY 18. mája (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová údajne navrhuje, aby Grécko opakované parlamentné voľby spojilo s referendom o svojom zotrvaní alebo vystúpení z eurozóny.

Vo svojom piatkovom vyhlásení to tvrdí kancelária dočasného gréckeho premiéra Panagiótisa Pikramménosa.

Merkelová podľa neho v rámci telefonátu s gréckym prezidentom Károlosom Papoúliasom „vyjadrila myšlienku, aby sa súbežne s voľbami konalo referendum o otázke, či si grécki občania želajú zostať v eurozóne“.

Podľa vyhlásenia je však „zrejmé, že táto záležitosť sa vymyká kompetenciám úradníckej vlády“. Na zverejnené tvrdenie vzápätí reagovala Merkelovej hovorkyňa, ktorá ho označila za nepravdivé.

Konanie referenda o prípadnom vystúpení z menovej únie ešte v októbri navrhol bývalý grécky premiér Geórgios Papandréou, Merkelová však vtedy takúto myšlienku dôrazne odmietla.

Papoúlias poveril Pikramménosa zostavením dočasného kabinetu po tom, ako v utorok zlyhal posledný pokus o vytvorenie novej vlády, ktorá mala vzísť z májových predčasných volieb.

Problémom boli odlišné postoje jednotlivých politických strán k plneniu reformného plánu podľa požiadaviek Európskej únie a Medzinárodného menového fondu, ktorý je potrebný na získanie pôžičiek pre bankrotujúcu ekonomiku Grécka.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...