Angela Merkelová nesľúbila Grécku ďalší čas na reformy

24.8.2012

BERLÍN 24. augusta (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová ubezpečila gréckeho premiéra Antonisa Samarasa, že si želá, aby jeho krajina zostala v eurozóne, ale na ich piatkovej schôdzke nenaznačila akceptovanie jeho prosieb o poskytnutie dlhšieho časového obdobia na splnenie podmienok zahraničnej pomoci pre Atény.

Samaras, ktorý jasne dal najavo, že Berlín a Paríž žiada o viac priestoru na realizáciu reforiem a neprosí o ďalšie peniaze, sľúbil, že zmenší grécky „fiškálny deficit a deficit dôvery“.

„Nežiadame o ďalšie peniaze, žiadame o priestor na nadýchnutie sa,“ povedal Samaras na spoločnej tlačovej konferencii s Merkelovou.

Od nemeckej kancelárky však dostal iba prísľub, že „nebudeme robiť predčasné úsudky, ale počkáme na dôveryhodné dôkazy.“ Kancelárka tým myslela správu takzvanej trojky o Grécku, ktorú majú zverejniť na jeseň.

Trojku medzinárodných veriteľov Atén tvoria Medzinárodný menový fond (MMF), Európska únia a Európska centrálna banka (ECB).

Je pravdepodobné, že Samaras dostane v podstate rovnakú odpoveď od francúzskeho prezidenta Francoisa Hollandeho, s ktorým sa stretne v sobotu v Paríži. Hollande a Merkelová koordinovali svoj postoj voči Grécku vo štvrtok večer na schôdzke v Berlíne.