Angela Merkelová ocenila pomoc pre Španielsko

BERLÍN 12. júna (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok privítala rozhodnutie Španielska požiadať EÚ o pomoc pre svoje banky.

Problémy španielskych bánk podľa nej vyplývajú skôr z desaťročia „bubliny na realitnom trhu“ ako z makroekonomických podmienok.

Merkelová kritizovala Európsky úrad pre bankový dohľad (EBA), ktorý vykonáva tzv. stresové testy finančných inštitúcií za to, že nedokázal pomenovať rozsah problémov v španielskom bankovom systéme.

K tomu, že výsledky stresových testov neboli presné, podľa nej v Španielsku prispeli aj domáce úrady dohľadu, ktoré postupovali na základe „nesprávne chápanej národnej hrdosti“. V záujme skvalitnenia bankového dohľadu bude preto potrebné posilniť európske inštitúcie na úkor národných orgánov, dodala Merkelová.

Nemecká kancelárka v utorok opäť potvrdila odmietavý postoj k spoločným dlhopisom celej eurozóny, ktoré by podľa nej iba zhoršili dlhovú krízu. „Nemecko, a môžem to povedať za celú krajinu, je pripravené urobiť viac pre integráciu, nemôžme sa ale zapájať do vecí, o ktorých som presvedčená, že by viedli k ešte väčšej katastrofe, než je situácia, v ktorej sa nachádzame dnes,“ zdôraznila Merkelová.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...