Angela Merkelová presviedčala Viktora Orbána o výhodách eura

11.10.2012

BERLÍN 11. októbra (WEBNOVINY) – Maďarsko v princípe nemá problém so vstupom do eurozóny, no teraz by to pre krajinu nebolo prospešné.

Vyjadril sa tak maďarský premiér Viktor Orbán počas štvrtkovej spoločnej tlačovej konferencie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovej v Berlíne.

Orbán potvrdil, že Budapešť v žiadnom prípade euro neodmieta, no prijme ho až keď budú na to vhodné podmienky. Merkelová na jeho slová odpovedala, že menová únia je „veľmi špeciálnou vecou“ a nepochybuje o Orbánovom záväzku k stabilite a úspechu spoločnej európskej meny.

„Nepočula som ani slovo odporu na tému užšej spolupráce,“ povedala nemecká líderka. Orbán sa v rozhovore pre štvrtkové vydanie nemeckého denníka Handelsblatt vyjadril, že Maďarsko nemá povinnosť prijať spoločnú európsku menu a urobiť tak teraz by bolo nezodpovedné.

Podľa kontroverzného maďarského lídra Budapešť necíti iba na základe podpisu prístupovej zmluvy s Bruselom povinnosť vstúpiť do spoločnej menovej únie, hoci v dokumente takýto záväzok je. Rodák zo Székesfehérváru zároveň poukázal na juhoeurópske krajiny, ktoré podľa neho prijali euro priskoro.