Anglicko vydá prvú plastovú bankovku s Churchillom

19.12.2013

LONDÝN 18. decembra (WEBNOVINY) – Národná banka Anglicka v stredu oznámila plánované vydanie prvej plastovej bankovky vo svojej histórii. Stane sa tak v roku 2016 a bude na nej slávny premiér z čias druhej svetovej vojny Winston Churchill. Hodnota platidla s jeho podobizňou bude päť libier.

Ide o prvý krok smerom k postupnej zmene britských bankoviek, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú z bavlnového papiera. Výskumy však preukázali oveľa dlhšiu životnosť a uchovávanie čistoty plastového materiálu a rovnako tak jeho ťažšie sfalšovanie.

Anglická banka preto rok po vydaní bankovky s Churchillom plánuje uviesť do obehu aj desaťlibrové platidlo s podobizňou známej spisovateľky Jane Austenovej a do budúcnosti by sa na nových platidlách mali objaviť aj ďalšie svetoznáme osobnosti spoločenského života na Britských ostrovoch.

V súčasnosti používa plastové bankovky takmer 25 krajín sveta, libra je však prvou spomedzi veľkých mien ako sú dolár, euro, jen či švajčiarsky frank. Zmena by mala ušetriť sto miliónov libier za desať rokov, pričom plastové bankovky budú o niečo menšie ako tie súčasné.