Apple môže skončiť na súde kvôli populárnym tabletom

17.2.2012

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) – Čínska firma Proview Technology v piatok pohrozila, že na amerických súdoch podá žalobu voči spoločnosti Apple.

Vysúdiť chce od nej 2 miliardy USD. Firma Proview, ktorá vyrába počítačové monitory, tvrdí, že vlastní práva k ochrannej známke iPad.

Jej právnici uviedli, že sa snažia zabrániť spoločnosti Apple v zasielaní tabletov do a von z Číny.

Apple minulý rok na čínskom súde podal na firmu Proview žalobu pre porušenie práv ku ochrannej známke iPad, súd však pre nedostatok dôkazov prípad zamietol. Firma Proview odvtedy podala viaceré žaloby voči Apple v Číne, tentoraz však pohrozila žalobou aj na súdoch v USA.

„V súčasnosti vyberáme z troch amerických právnických firiem, prostredníctvom ktorých budeme v USA žalovať Apple pre odškodné vo výške 2 miliardy USD,“ informoval Li Su, predseda spoločnosti Hejun Vanguard Group, ktorá pracuje s veriteľmi na reštrukturalizácii zadlženej firmy Proview.

Proview chce chrániť svoje práva

Generálny riaditeľ spoločnosti Proview Yang Rongshan skonštatoval, že chce len chrániť svoje práva k ochranným známkam a zastaviť predaj tabletu iPad v Číne.

Rongshan poprel, že sa snaží získať odškodnenie od spoločnosti Apple na financovanie zadlženej firmy Proview.

„Vlastníme ochrannú známku iPad v Číne. Ak by ste boli na mojom mieste, tiež by ste sa snažili chrániť si práva,“ uviedol.

Taiwanská pobočka spoločnosti Proview Technology zaregistrovala ochrannú známku „iPad“ v niekoľkých krajinách vrátane Číny už v roku 2000, teda roky predtým, ako Apple začal predávať svoj produkt.

Americký gigant následne odkúpil práva pre používanie značky, Proview však tvrdí, že jeho taiwanská pobočka nemá právo na predaj práv v Číne.

Podľa rozsudku hongkonského súdu z vlaňajška je však zmluva na predaj práv k ochrannej známke platná. Právnik spoločnosti Proview Ma Dongxiao uviedol, že spoločnosť bude Apple v USA žalovať na základe toho, že Apple odkúpil práva prostredníctvom inej spoločnosti, ktorá sľúbila, že nebude vyrábať produkty konkurujúce
výrobkom spoločnosti Proview.

Apple uviedol, že je právoplatným majiteľom ochrannej známky iPad a obvinil Proview z nedodržania dohody v Číne. Kým úrady v niektorých miestach údajne zabavili desiatky tabletov, iPad je stále v predaji v čínskych obchodoch Apple a dostupný prostredníctvom niektorých internetových obchodov.