Argentína sa sťažuje na Európsku úniu pre bionaftu

ŽENEVA 16. mája (WEBNOVINY) – Argentína na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) napadla pravidlá Európskej únie o dovoze a predaji bionafty.

WTO o tom informovala v stredu. „Cieľom kroku, ktorý sme v Ženeve urobili, je zabezpečiť, aby sa rešpektovali medzinárodné normy garantujúce rovnaký prístup na európsky trh pre všetkých záujemcov,“ píše sa vo vyhlásení argentínskej vlády.

Sťažnosť sa týka opatrení EÚ, ktorých cieľom je podpora obnoviteľných zdrojov energie, zavedenie mechanizmu na kontrolu a redukciu emisií skleníkových plynov, ako aj programy podpory pre domácich výrobcov bionafty, informovala WTO.

EÚ má teraz 60 dní na to, aby svoje opatrenia Argentíne vysvetlila alebo ich zmenila. Ak by Buenos Aires následne požiadali o rozhodnutie WTO, hrozili by Európskej únii sankcie.

Únia tvrdí, že Argentína pri dovoze bionafty nezákonne stanovuje dumpingové ceny, čo podľa argentínskych predstaviteľov spôsobilo, že výrobcovia bionafty v krajine pracujú len na polovicu kapacity. Juhoamerický vývozca obdobnú sťažnosť na WTO už podal pred deviatimi mesiacmi, keď za nezákonnú označil požiadavku Španielska, aby časť bionafty predávanej v krajine pochádzala z EÚ. Španielsko následne predpis zmenilo, Argentína a jej hlavný rival na poli dodávok bionafty, Indonézia, však dianie v EÚ ostro sledujú a Indonézia zvažuje, že u WTO obdobnú sťažnosť podá tiež.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...