Argentínske supermarkety zmrazia ceny, vláda bije infláciu

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Zástupcovia supermarketov v Argentíne súhlasili s požiadavkou vlády, aby s účinnosťou do začiatku apríla zmrazili ceny na úrovni z 1. februára tohto roku.

Príslušnú dohodu podpísal v pondelok minister obchodu Guillermo Moreno so združením supermarketov, ktorého členmi sú aj zástupcovia veľkých medzinárodných reťazcov ako Walmart a Carrefour.

Informoval o tom spravodajský portál Argentina Independent. Spoločnosti, na ktoré sa vzťahuje dohoda, reprezentujú 70 % argentínskeho trhu s potravinami a je možné, že k zmrazeniu cien sa pripoja aj ďalšie reťazce.

Dočasným zmrazením maloobchodných cien sa argentínska vláda snaží čeliť vysokej inflácii. Tá podľa oficiálnych údajov predstavuje zhruba 10 %, pravdepodobne však bude oveľa vyššia. Vláda a supermarkety pripúšťajú, že o predĺžení zmrazenia cien budú diskutovať pred vypršaním existujúcej dohody.

Správa o zmrazení cien prichádza dva dni po tom, čo Medzinárodný menový fond (MMF) kritizoval Argentínu za nespoľahlivé štatistiky inflácie. Nový index spotrebiteľských cien má krajina zaviesť v poslednom kvartáli tohto roka. Argentína sa v súčasnosti nachádza uprostred výročných mzdových rokovaní, v rámci ktorých hlavné odborové zväzy požadujú zvýšenie minimálnych miezd o 25 až 30 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...