Asmussen odmieta odpisovanie dlhu Grécku

26.11.2012

BERLÍN, PARÍŽ 26. novembra (WEBNOVINY) – Odpis gréckeho dlhu by nemal byť súčasťou ďalšieho záchranného balíka, povedal člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky Jörg Asmussen v rozhovore pre nemecký denník Bild.

„Potrebujeme balík opatrení, ktorý uzavrie finančnú priepasť a bude zahŕňať zásadné zníženie úrokových sadzieb a spätné odkúpenie dlhov Gréckom. Odpis dlhov do toho balíka nepatrí,“ vyhlásil Asmussen.

„Veľmi dúfam, že euroskupina v pondelok dosiahne politické rozhodnutie, aby bolo možné uvoľniť ďalšiu tranžu pomoci. Každý bude musieť ustúpiť, aby sa to podarilo,“ dodal.

Medzinárodný menový fond v snahe dať Grécku šancu po šiestich rokoch recesie opäť rásť žiada, aby krajiny akceptovali straty z gréckych dlhov. Na čele skupiny, ktorá straty akceptovať nechce, je Nemecko, ako najväčšia európska ekonomika a prispievateľ do rozpočtu.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vo štvrtok potvrdil svoj oficiálny postoj, že odpis dlhu by bol nesprávny.

Bude však treba využiť iné riešenia, ako napríklad znížiť úrokové sadzby na pôžičky Grécku, alebo primäť centrálne banky, aby sa vzdali zisku z obchodovania s dlhom, povedal v nedeľu francúzsky minister financií Pierre Moscovici.

Ministri financií eurozóny by v pondelok mali uzavrieť dohodu, vďaka ktorej by medzinárodní veritelia uvoľnili ďalšie núdzové financie pre Grécko.

„Myslím, že k riešeniu sme blízko,“ komentoval francúzsky minister s tým, že pondelňajšie stretnutie by malo byť krátke.