Asociácia nemocníc chce napadnúť mzdové nároky lekárov

31.7.2012

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Lekárske odborové združenie (LOZ) je znepokojené vyjadreniami Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), ktorá zvažuje napadnutie minimálnych mzdových nárokov lekárov na Generálnej prokuratúre SR.

Predseda LOZ Peter Visolajský upozorňuje, že tieto kroky môžu narušiť sociálny zmier, ktorý nastal po podpísaní memoranda medzi lekármi a vládou na konci uplynulého roka.

„Toto veľké úsilie nesmie vyjsť nazmar a lekári sú pripravení za svoje práva opäť bojovať,“ uvádza sa vo vyhlásení LOZ.

Zákon, ktorý chce ANS napadnúť rieši podľa Visolajského najväčší problém nemocníc, ktoré sú v asociácii združené, a tým je nedostatok lekárov.

„Práve v nemocniciach združených v Asociácii nemocníc Slovenska je bežnou praxou, že vzhľadom na nedostatok personálu, lekári často liečia a operujú pacientov aj po 72 hodinách služby,“ konštatuje Visolajský. 

Nedodržiavanie Zákonníka práce

Odbory zvažujú, že dajú podnet na inšpektoráty práce pre podozrenie na nedodržiavanie Zákonníka práce zo strany nemocníc združených v ANS.

Obrátiť sa chcú aj na ministerstvo zdravotníctva, aby skontrolovalo dodržiavanie personálnych normatívov.

„Sme pripravení sa pýtať zdravotných poisťovní, prečo majú zazmluvnené oddelenia aj celé nemocnice, ktoré flagrantne porušujú zákon, a ktoré nemajú dostatočný počet personálu na adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ uvádza sa vo vyhlásení LOZ.

Odbory zároveň poukazujú na to, že na jednej strane štát vysoko pokutuje vodičov kamiónov pri prekročení pracovného času o pár hodín, na strane druhej dovolí, aby pacienta operoval lekár, ktorý nespal 48 hodín. 

Lepšie využitie energie

Lekárske odbory odporúčajú ANS, aby energiu, ktorou sa snaží zamedziť personálnej stabilizácii nemocníc, použila na vyjednanie adekvátnych platieb od poisťovní, ktoré nemocniciam preplácajú často len 60 až 70 % nákladov na liečbu pacientov.

Lekári vyzvali asociáciu, aby netraumatizovala spoločnosť, dodržiavala zákony a zverejnila platy riaditeľov ako aj ich nárast za posledné roky.

„ANS sa cíti posmelená úspechom, keď sa im hrubým tlakom podarilo zabrzdiť adekvátne ohodnotenie zdravotných sestier a podobnú stratégiu sa snaží uplatniť v boji proti lekárom,“ konštatuje sa vo vyhlásení. 

Lekári si vyššie platy vydobyli nátlakovou akciou organizovanou Lekárskym odborovým združením.