Atény odmietajú vyššie zdanenie strednej vrstvy

5.12.2012

ATÉNY 5. decembra (WEBNOVINY) – Atény neplánujú uvaliť najvyššiu daňovú sadzbu na obyvateľov so stredným príjmom, vyhlásil v utorok grécky premiér Antonis Samaras. Urobil to v snahe preklenúť rozpor vo vládnej koalícii, ktorý vyvolala daňová reforma požadovaná zahraničnými veriteľmi.

„Som so strednou vrstvou, nie proti nej,“ povedal premiér. „O zdanení príjmov nad 26 tisíc eur sadzbou 45 % sa vôbec neuvažuje,“ dodal s tým, že vláda chce povoliť daňové úľavy na každé dieťa odstupňované podľa rodinného príjmu, s cieľom podporiť chudobnejšie domácnosti.

Grécka tlač informovala, že vláda chce vztiahnuť 45-percentnú daň, ktorú v súčasnosti platia ľudia s ročným príjmom nad 100 tis. eur, už na zárobok nad 26 tis. eur a zrušiť daňové výhody pre rodiny s deťmi.

Tieto informácie nahnevali verejnosť, ktorá je už unavená piatimi rokmi recesie a neustálym znižovaním platov a penzií, ktoré sanujú štátne financie a znižujú rozpočtové deficity.

Atény pritom podľa požiadaviek EÚ a Medzinárodného menového fondu musia zjednodušiť daňové predpisy a zefektívniť skorumpovanú administratívu, aby mohlo začiatkom budúceho roka získať čiastku okolo 9 mld. eur vo finančnej pomoci.

Grécko tiež musí zvýšiť daňové výnosy odstránením dier v daňových zákonoch, ktoré umožňujú vyhýbať sa plateniu daní napríklad lekárom, právnikom a živnostníkom. Samarasovi koaliční spojenci pohrozili, že dohodu v parlamente zablokujú. Ide o ďalšie zaťaženie poctivých daňových poplatníkov, namiesto zúčtovania s bohatými neplatičmi, tvrdia.

Priemerní Gréci sú už teraz nadmerne zaťažení daňami, informovala v pondelok grécka centrálna banka. Zaťaženie podľa gréckeho štatistického úradu ELSTAT od minulého roka narástlo o 37 %. Nový daňový systém, vytvorenie ktorého grécka vláda schválila v novembri ako súčasť úsporného balíka, pritom musí od roku 2014 generovať o približne 1,1 mld. eur vyšší výnos ako v súčasnosti. Cieľom je pevný a jednoduchý systém daní, ktorý nepodkope ekonomickú konkurencieschopnosť krajiny, povedal Samaras.