Atény počítajú s nižším deficitom, scenár zopakujú o rok

ATÉNY 8. februára (WEBNOVINY) – Deficit gréckych verejných financií by mal v tomto roku klesnúť na 4,3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Vyplýva to z aktualizovaného rozpočtového plánu na roky 2013 až 2016, ktorý zverejnila v piatok vláda v Aténach.

Októbrová verzia strednodobého rozpočtového plánu počítala v roku 2013 s rozpočtovým schodkom na úrovni 5,5 % HDP. Deficit má byť nižší vďaka zmierneniu podmienok pri splácaní dlhu, na ktorých sa dohodlo Grécko s medzinárodnými veriteľmi v decembri.

V roku 2016 by mali grécke verejné financie podľa aktuálnej prognózy hospodáriť s primárnym rozpočtovým prebytkom na úrovni 3,2 % HDP, čo je menej ako 4,5 %, na ktorých sa krajina dohodla s veriteľmi.

Vzniknutý prepad vo financovaní si tak vyžiada dodatočné úspory v objeme 2,5 mld. eur. Do primárneho rozpočtového deficitu sa nezarátavajú náklady spojené s obsluhou dlhu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...