Atény sa dočkali tranže, prvé miliardy potečú budúci týždeň

13.12.2012

BRUSEL 13. decembra (WEBNOVINY) – Ministri financií eurozóny a Medzinárodný menový fond (MMF) schválili uvoľnenie finančnej pomoci Grécku v sume 49,1 mld. eur. Táto tranža by mala pokryť finančné potreby Atén do konca marca, avšak väčšina z nej poputuje na účet krajiny okamžite.

Informovali o tom vo štvrtok predstavitelia EÚ. „Peniaze poputujú do Grécka už budúci týždeň,“ povedal šéf skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup) Jean-Claude Juncker na tlačovej konferencii po stretnutí s ministrami. „Sme presvedčení, že program je opäť na dobrej ceste,“ dodal.

Zo stanoviska Eurogoup ďalej vyplýva, že veritelia vyplatia Grécku v nasledujúcich dňoch 34,3 mld. eur a zvyšnú časť v prvom kvartáli 2013. Uvoľnenie ďalšej pomoci Aténam záviselo od pozitívneho výsledku odkúpenia časti dlhopisov, ktoré Grécko zrealizovalo minulý týždeň. Juncker ďalej povedal, že si nie je istý, či nebudú potrebné ďalšie opatrenia na to, aby sa dlh Grécka znížil do roku 2020 na 124 % hrubého domáceho produktu (HDP). Dodal však, že blok je pripravený podniknúť ďalšie kroky, ak to bude nevyhnutné.