Automobilka PSA nebude žiadať štát o finančnú pomoc

13.7.2012

PARÍŽ 13. júla (WEBNOVINY) – Francúzska automobilka PSA Peugeot Citroën, ktorá vo štvrtok ohlásila, že zruší 8 tis. pracovných miest a zatvorí jeden závod vo Francúzsku, nebude žiadať francúzsku vládu o finančnú pomoc, povedal vo štvrtok šéf spoločnosti Philippe Varin.

V rozhovore pre televíznu stanicu TF1 ďalej uviedol, že spoločnosť musí zabezpečiť budúcnosť svojich závodov, a nie nalievať ďalšie peniaze do svojho podnikania.

Kancelária francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda uviedla, že prezident je „extrémne znepokojený“, čo sa týka prepúšťania v spoločnosti PSA. Požiadal ministrov, aby urobili všetko pre to, aby boli sociálne dopady, čo najmenšie.

Vláda sa však podľa agentúry Reuters zdržala priameho odsúdenia kroku výrobcu áut PSA, čím rozhnevala najväčšiu francúzsku priemyselnú odborovú organizáciu CGT.

Obrazom: Štrajk zamestnancov PSA Peugeot Citroën

Pracovníci továrne Aulnay, ktorá má byť zatvorená, po oznámení rušenia pracovných miest zastavili produkcia a stovky zamestnancov sa zhromaždilo na protest pred hlavným vchodom do závodu. „Varin nám vyhlásil vojnu a my mu vojnu dáme,“ povedal miestny líder odborovej organizácie CGT Jean-Pierre Mercier.

PSA Peugeot Citroën vo štvrtok informovala zníži počet zamestnancov o 8-tisíc a zatvorí továreň Aulnay na predmestí Paríža. Jej divízia výroby áut sa totiž stále viac prepadá do červených čísel. Továreň Aulnay, ktorá zamestnáva viac ako 3 tis. ľudí, skončí prevádzku v roku 2014.

V továrni Rennes, kde sa vyrábajú modely C5, zruší automobilka 1 400 z 5 600 pracovných miest.

Znižovaním počtu zamestnancov v tejto továrni tak spoločnosť reaguje na klesajúci dopyt po väčších automobiloch.

O prácu mimo výrobných liniek príde 3 600 ľudí. „Som si plne vedomý závažnosti dnešného oznámenia,“ povedal v stanovisku šéf PSA Philippe Varin.

PSA ďalej uviedla, že za prvý polrok vykáže čistú stratu a jej divízia výroby automobilov si zapíše prevádzkovú stratu 700 mil. eur.

„Francúzsko niečo také nemôže akceptovať,“ povedala ministerka sociálnych vecí Marisol Touraine. Pre rozhlasovú stanicu Europe 1 ďalej uviedla, že automobilka PSA dostala v posledných rokoch štátnu pomoc vo výške 4 mld. eur.

„Musíme sa na to pozrieť, analyzovať to. Boli to peniaze, ktoré boli vyplatené bez žiadnej protihodnoty, čo je neprijateľné,“ vyhlásila ministerka. Ďalej povedala, že štát preskúma stratégiu spoločnosti a vyvodí, čo by mal požadovať v záujme zamestnancov. „Táto štúdia zaberie dva týždne… Na konci mesiaca bude stretnutie,“ dodala.