Automobilky stále držia slovenský priemysel vo vysokom raste

9.10.2012

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Tempo rastu slovenského priemyslu zostalo aj v auguste vysoké.

Ako informoval Štatistický úrad SR, medziročný rast priemyselnej produkcie po očistení o vplyv počtu pracovných dní dosiahol v ôsmom mesiaci 17 %.

Oproti júlu to znamenalo spomalenie o 1,5 percentuálneho bodu.

V samotnej priemyselnej výrobe produkcia stúpla o 19,6 %, v dodávke energií o 3,4 % a naopak klesla v ťažbe a dobývaní o 5,4 %.

Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov priemyselná produkcia v auguste oproti júlu vzrástla o 0,4 %.

Darilo sa farmacuetom

Ťahúňom slovenského priemyslu naďalej zostáva automobilový priemysel. Medziročný rast produkcie vo výrobe dopravných prostriedkov totiž v auguste dosiahol 77,2 %, čo oproti júlu znamenalo spomalenie o 6,7 percentuálneho bodu.

Po slabých výkonoch z predchádzajúcich mesiacov však v auguste výrazne, o 84,4 %, stúpla aj výroba vo farmaceutickom priemysle.

Rástla aj produkcia vo výrobe strojov a zariadení inde neklasifikovanej o 14 %, výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 3,2 % a výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 3,8 %. Objem produkcie sa znížil najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 14 % a v ostatnej výrobe, oprave a inštalácii strojov a zariadení o 8,5 %.

Klesla výroba ropných produktov

V priemere za osem mesiacov vzrástol index priemyselnej produkcie medziročne o 12,6 %, z toho v priemyselnej výrobe o 15,4 %. Produkcia bola nižšia v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 2,3 %, v ťažbe a dobývaní o 8,1 %.

Celkový prírastok produkcie súvisel hlavne so zvýšením vo výrobe dopravných prostriedkov o 51,6 %, výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 7,6 %, výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 9,3 %, výrobe elektrických zariadení o 10,7 % a vo výrobe strojov a zariadení inde neklasifikovanej o 3,3 %.

Produkcia klesla najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 12,4 % a vo výrobe chemikálií a chemických produktov o 11,5 %.

Produkcia v slovenskom priemysle tak pokračuje v raste napriek zmierneniu dynamiky v závere minulého roka. Aktuálne jej pomáhajú predovšetkým odštartované nové projekty v automobilovom priemysle. Kým v roku 2009 ešte priemyselná produkcia vplyvom prepadu zahraničného dopytu pre hospodársku krízu medziročne klesla o 13,7 %, predvlani už opäť rástla dvojciferným tempom. V minulom roku stúpla o 7,2 %, za čím stála predovšetkým priemyselná výroba, keďže tak ťažba, ako aj výroba energií medziročne klesli.