Babie leto znížilo slovenským domácnostiam náklady na teplo

23.11.2013

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Tohtoročná jeseň by mala domácnosti v otázke platieb za teplo potešiť.

Podľa výrobcov tepla chladnejší september, kedy museli domácnosti zapínať svoje radiátory, vykompenzuje vo faktúrach teplý október.

Prekvapiť môže chladný december

„V septembri domácnosti spotrebovali približne o 5 % tepla viac ako v minulom roku. Vynahradil to však teplý október, kde dodávky klesli o 15 až 20 %,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Miroslav Obšivaný zo Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT).

Domácnosti by sa však nemali radovať ešte pred samotným ukončením vykurovacej sezóny. Prekvapiť totiž môže podľa teplárov chladný december.

V konečných faktúrach sa podľa Obšivaného prejaví aj tohtoročná studenšia jar. „Každopádne dlhé babie leto môže ľuďom znížiť celkové náklady na teplo,“ konštatoval Obšivaný.

Ceny tepla sa nebudú zvyšovať

Ministerstvo hospodárstva SR už začiatkom októbra avizovalo, že ceny tepla na budúci rok sa nebudú zvyšovať. Niektoré teplárne plánujú ceny tepla dokonca aj znižovať.

“Jedným z faktorov, ktoré tento rok ovplyvnili očakávaný pokles nákladov domácností na teplo, je aj skutočnosť, že sa výrobcom tepla podarilo stabilizovať svoje náklady. Druhým dôležitým faktorom, okrem znižovania vnútorných nákladov výrobcov, boli aj stabilné ceny komodít, z ktorých sa teplo vyrába, najmä uhlia a plynu,“ zdôvodnil Obšivaný.

Stabilné sú podľa neho aj ceny biomasy, pomocou ktorej sa taktiež na Slovensku vyrába.