Bagre sa do obchvatu Žiaru nad Hronom zahryznú v utorok

15.10.2012

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Národná diaľničná spoločnosť (NDS), a.s. v utorok 16. októbra začne oficiálne s výstavbou obchvatu Žiaru nad Hronom na rýchlostnej ceste R2.

Stavebné práce naplánované na dva roky uskutoční spoločnosť Strabag, s.r.o. za viac ako 26 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Vysúťažená cena predstavuje okolo 47 % z odhadovaných nákladov vyše 56 mil. eur.

Obchvat odľahčí centrum mesta

Obchvat Žiaru by mal byť hotový v októbri 2014. Projekt bude financovaný zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu cez Operačný program Doprava.

„V súčasnosti je celá doprava v smere od Prievidze v oboch smeroch vedená po ceste I/50 cez intravilán mesta Žiar nad Hronom. Vybudovaním úseku rýchlostnej cesty sa tranzitná doprava presunie z centra Žiaru nad Hronom na rýchlostnú cestu R2, ktorá bude slúžiť ako západný obchvat tohto mesta,“ informoval v pondelok hovorca NDS Marcel Jánošík.

Odklonením tranzitnej dopravy sa podľa neho znížia exhaláty, následne sa zlepší životné prostredie a bezpečnosť premávky pre motoristov, ako aj pre peších v samotnom centre mesta.

Stavať chceli deviati

Úsek obchvatu Žiaru na Hronom je súčasťou plánovanej trasy rýchlostnej cesty R2 od križovatky s diaľnicou D1 pri Trenčíne v smere na Bánovce nad Bebravou, Prievidzu, až po napojenie na rýchlostnú cestu R1 pri Žiari nad Hronom.

Úsek rýchlostnej cesty R2 v dĺžke 5,76 kilometra a polovičnom profile začne križovatkou Lovčica (Trubín), pokračovať bude západne od Žiaru nad Hronom, skončí sa napojením na rýchlostnú cestu R1 križovatkou Lovča a rýchlostná cesta R2 bude ďalej pokračovať v súbehu s R1.

Práce mali pôvodne začať v júli tohto roka.

NDS a Strabag podpísali zmluvu o výstavbe obchvatu 25. septembra. Tender začal v máji tohto roka a ponuky deviatich uchádzačov sa otvárali 20. júla. Strabag uspel vo verejnej súťaži spomedzi deviatich uchádzačov s najlacnejšou ponukou.

Územné rozhodnutie stavby obchvatu nadobudlo právoplatnosť v júni 2005 a stavebné povolenie začiatkom tohto roka. Pozemky pre obchvat sú úplne majetkovo-právne vysporiadané.