Bank of England potrebuje v boji s infláciou nové nástroje

13.8.2012

LONDÝN 13. augusta (WEBNOVINY) – Výbor pre menovú politiku britskej centrálnej banky by mal mať právomoc rozhodovať o nových finančných nástrojoch pre boj proti inflácii.

Povedal to pre pondelkové vydanie denníka Financial Times člen výboru pre menovú politiku Bank of England (BoE) Adam Posen.

„Naozaj mám pocit, že výbor pre menovú politiku musí mať právomoc rozhodovať, aké nástroje chce použiť a nemali by ho obmedzovať výkonní predstavitelia BoE vyhláseniami, že ide o teritórium výboru pre finančnú politiku,“ povedal Posen pre Financial Times.

Posen konštatoval, že BoE by mohla byť efektívnejšia pri podpore ekonomického zotavovania, ak by mala prístup k ďalším nástrojom s cieľom udržiavať infláciu v blízkosti želanej úrovne 2 %.

„Nepochybujem o tom, že uplatňovaním kvantitatívneho uvoľňovania bránime zhoršeniu situácie, ale to neznamená, že nemôže existovať dodatočný alebo lepší nástroj,“ povedal Posen.

Bank of England s cieľom stimulovať ekonomiku v júli spustila už tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania čiže nákupov aktív.