Banka HSBC prepierala peniaze z obchodu s drogami

17.7.2012

BRATISLAVA 17. júla (WEBN) – Vyšetrovanie amerického Senátu ukázalo, že nedostatočná kontrola v rámci britskej HSBC, ktorá je najväčšou európskou bankou, umožnila, aby ju zneužili na prepieranie špinavých peňazí z viacerých krajín.

Informuje o tom článok na internetovej stránke BBC. Správa o HSBC, ktorú zverejnili pred utorkovým vypočúvaním v Senáte, konštatuje, že cez banku určite prešli veľké sumy z obchodu s drogami v Mexiku.

Cez britskú banku prešli aj podozrivé financie zo Sýrie, Kajmanských ostrovov, Iránu a Saudskej Arábie. Správa však dospela tiež k záveru, že americký bankový regulátor nedostatočne HSBC monitoroval.

Generálny riaditeľ HSBC Stuart Gulliver pred vypočúvaním v Senáte uviedol: „Je správne, že budeme niesť zodpovednosť.“ Dodal, že okrem toho, že banka odpovie na otázky, zároveň vysvetlí, aké významné zmeny už urobila, aby posilnila svoju infraštruktúru rizikového manažmentu a kultúru. „Ospravedlníme sa, uznáme tieto chyby a absolútne sa zaviažeme, že chyby napravíme,“ konštatovala banka.

V roku 2010 banka Wachovia súhlasila so zaplatením 160 mil. USD, keď americké ministerstvo spravodlivosti preskúmalo jej mexické transakcie. Minulý mesiac ING súhlasila, že zaplatí 619 mil. USD, aby urovnala obvinenie zo strany americkej vlády, že porušila sankcie USA voči Kube a Iránu.